Tall fra Eiendom Norges boligprisstatistikk viser at boligprisene steg med 0,2 prosent i mai. Justert for sesongvariasjoner var prisene uendret fra april.
– Etter at det varslede rentekuttet i mars ble avlyst, har boligmarkedet gått inn i en ny fase. De sesongjusterte prisene har i stor grad flatet ut de siste månedene, og vi venter at utviklingen vil forbli stabil også i nærmeste framtid, sier Karine Alsvik Nelson, makroøkonom i Handelsbanken.
Den flate prisutviklingen i mai var helt i tråd med Handelsbankens forventninger, og ifølge bankens oppdaterte korttidsmodeller indikerer den også nullvekst (sesongjustert) i juni. Fremtidsutsiktene ser derimot lysere ut, ifølge Handelsbankens makroteam. Da vil prisveksten ta seg mer opp igjen.
– For det første venter vi fortsatt rentekutt fra Norges Bank i september, noe rentemarkedet også priser fullt ut. Vi ser også av NBBLs siste boligmarkedsbarometer, at flere av husholdningene nå har fått tilbake troen på rentekutt. Og øvrige drivkrefter i boligmarkedet er fremdeles sterke. Det betyr at selv om boligprisene på kort sikt er lite endret, ser vi fortsatt for oss et fornyet oppsving i de sesongjusterte boligprisene utover høsten og videre gjennom de neste to årene, sier Alsvik Nelson.
Omsetningsrekord
Til tross for flat prisutvikling i mat, viser tall fra Eiendom Norge at det er god fart i boligmarkedet i form av rekordstort omsetningsvolum i bruktboligmarkedet. I mai ble det solgt 11.701 boliger i Norge, 7,3 prosent flere enn i tilsvarende måned i 2024. Så langt i år er det solgt 48.133 boliger i Norge. Dette er 15,6 prosent mer enn i samme periode i fjor.
– Dette tyder jo på at nordmenn ikke lar seg stoppe av forsinket rentekutt og at det er mange kjøpere og selgere på markedet, sier Thea Olsen, forbrukerøkonom i Handelsbanken.
Olsen har også et råd til deg som enten skal kjøpe eller selge.
Skal du kjøpe eller selge bolig?
Mange kjøpere og selgere er ikke klar over hvilke tidspunkt i året det lønner seg å kjøpe eller selge bolig. En fasit finnes ikke, men det finnes tidspunkter der det statistisk sett er større muligheter for enten å gjøre et godt salg, eller godt kjøp. Ifølge Olsen er rådet klart om du skal selge:
– Etter juleferien, etter påskeferien, etter sommerferien. I feriene er det nemlig mange som tar seg tid til å følge med i boligmarkedet, mens de færreste som har tatt seg tid til å gjøre klar en bolig til salg. Så får du lagt ut boligen til salg i en ferie, og visning like etter ferien, er dette et godt utgangspunkt for en selger.
Men når er det mulighet for å gjøre et godt kjøp?
– Rett før eller i en ferie. Før fellesferier er mange opptatt med innspurten til ferieavvikling, og tar seg ikke tid til boligmarkedet. Av den grunn er det ofte færre potensielle kjøpere på markedet og mindre rift om boligene. Da er det rom for den som kjøper å gjøre et godt kjøp.
– Men husk - dette er ingen fasit – men det kan være verdt å ta med seg videre slik at du kan spare penger ved kjøp, og tjene ekstra ved salg.
Karine Alsvik Nelson, makroøkonom i Handelsbanken.