SafeSafe

Handelsbanken er sikrest i Europa

Handelsbanken er den sikreste kommersielle banken i Europa, ifølge Global Finance sin rangering, som omfatter over 500 banker over hele verden. – Handelsbanken er en forutsigbar og langsiktig bank. En sterk posisjon som dette gjør at vi kan fortsette å være en solid bank for både kunder og samfunnet, sier landsjef i Handelsbanken i Norge, Marion Ulander.  

Nylig kåret Global Finance igjen Handelsbanken til Europas sikreste og verdens femte sikreste kommersielle bank. På de tre første plassene finner du Royal Bank of Canada, DBS Bank (Singapore), Oversea-Chinese Banking Cooperation (Singapore) og United Overseas Bank (Singapore). 

Langsiktig og stabil 

– Langsiktighet, stabilitet og nære kunderelasjoner er det Handelsbanken er bygget på. Dette resultatet gjenspeiler alt det gode arbeidet kontorene våre gjør. Vi har solide kunder og tar lav risiko. Det gjør at vi bygger en bank som er rustet for fremtiden, sier Ulander.  

Global Finance-rangeringen “World’s 50 Safest Commercial Banks” er en årlig rangering av de 50 sikreste forretningsbankene i verden. Listen inkluderer ikke banker som er majoritetseid av myndigheter eller regioner. Se hele listen over banker og mer om rangeringen Åpnes i nytt vindu . 

En ressurs for samfunnet 

Ulander mener topp-plasseringen er en fin bekreftelse på Handelsbankens lave risikotoleranse og høye utlånskvalitet. 

– Tanken vår er at vi alltid skal være en ressurs for samfunnet. Vi skal være så solide at vi er der for kundene også i nedgangstider. Vi skal også være så solide at vi aldri skal trenge hjelp fra myndigheter eller sentralbanker når kriser rammer, sier Ulander. 

Handelsbanken ble grunnlagt i 1871 og har riksdekkende kontornettverk på bankens fire hjemmemarkeder: Sverige, Norge, Storbritannia og Nederland. Hovedkontoret ligger i Stockholm, og banken er også børsnotert der som det eldste selskapet på Nasdaq Stockholm. 

– Tanken vår er at vi alltid skal være en ressurs for samfunnet. Vi skal være så solide at vi er der for kundene også i nedgangstider. Vi skal også være så solide at vi aldri skal trenge hjelp fra myndigheter eller sentralbanker når kriser rammer, sier Ulander.
Landsjef for Handelsbanken i Norge, Marion Ulander.
Landsjef for Handelsbanken i Norge, Marion Ulander.

Les flere relaterte artikler

5. desember 2025

Best blant bankene på private banking

For andre år på rad klatrer Handelsbanken blant aktørene som tilbyr private banking i Norge – og befester posisjonen som best blant bankene på private banking.

Les om Prospera Private Banking 2025
Kvinne ser ut av vinduet
4. desember 2025

EPSI Spare- og investering 2025: Best blant bankene

Kron topper listen, men Handelsbanken kommer på andreplass i årets spare- og investeringsundersøkelse

Best blant bankene på sparing og investering
Mor og barn sitter foran PC
26. november 2025

Nytt rammeverk for grønn finansiering

Vi har oppdatert rammeverket for grønne obligasjoner – fundamentet for grønn finansiering til kunder.

Dette betyr det for bedriften din
Mann ved havet
3. september 2025

Trenger økonomien din en gjennomgang?

Mange av oss har spørsmål, bekymringer eller bare et ønske om å få bedre oversikt. Et møte med en rådgiver kan være akkurat det du trenger for å få kontroll, trygghet og kanskje til og med noen aha-opplevelser

Fem gode grunner til å sette av tid med rådgiveren din
Kvinne smiler til telefonen